Stará Pekárna je klub a hospůdka s téměř každodenní nabídkou zajímavých koncertů nekomerčních a menšinových žánrů. Jazz, blues, rock, groove, etno, alternativa i různé další styly zaznívají z malého útulného pódia a Vy máte možnost se jich účastnit v sále nebo u oboustranného baru. V našem programu najdete i divadelní vystoupení, autorská čtení, karnevaly a vernisáže obrazů a fotografií.


Stará Pekárna vznikla v roce 1999 vlastně podruhé. Poprvé to bylo hodně v dávných časech (dům má své počátky někdy v roce 1896), a byla zde opravdová Pekárna, která nenabízela kulturní potravu, ale pekl se zde vyhlášený chléb a pečivo. Po dlouhých soudních strkanicích se směla násilně vyhnaná rodina vrátit do svého rodného domu, kdysi pekárny - tak vznikla Stará Pekárna podruhé. Snahou všech kolem té současné je nabízení především hudebních lahůdek, piva a atmosféry tak, aby byl klub - hospůdka tak vyhlášená, jako kdysi na tomto místě jedno staré brněnské pekařství.
 

O Staré Pekárně si troufáme říci, že je jedním z mála míst, kde narazíte jak na nové neotřelé kapely, tak na zkušené muzikanty a interprety. Ochutnáte vynikající Pilsner Urquell, vyberete si z široké nabídky dobrot k zakousnutí jako jsou například nakládaný hermelín, utopenec a třeba tvarůžkový chléb. Vše můžete prokládat podpůrnými prostředky od tuzemáku a zelené až po úžasné single malt whisky či lahodné prémiové rumy. Jistě oceníte i široký výběr kvalitních moravských vín (vinařství Bukovský, edice Karel Roden z vinařství Vican aj.). K tomu všemu zažijete atmosféru časem prověřeného klubu. Klubu, který se snaží přinášet stále něco nového a přitom neztrácet svoji tvář...
 

Kromě již výše popsaného nabízíme možnost soukromých akcí a večírků – tzv. večery na míru, kdy si kromě sjednaného menu můžete vybrat kapelu k živému hraní či reprodukovanou hudbu z naši bohaté diskotéky nebo promítat na diaprojektoru, můžete si u nás uspořádat koncert ve vlastní režii, stužkovací a maturitní večírky, nejrůznější oslavy a můžete se také u nás vdát a oženit. První opravdový svatební obřad se vším všudy tu byl už v roce 2010.
 

Pro soukromé akce nabízíme i neděle, kdy je obvykle zavřeno.
 

OTAART je občanské sdružení, které vzniklo pro podporu české původní umělecké nekomerční tvorby (hudba, divadlo, výtvarná tvorba, film, literatura, fotografie a další). Převážně se ale od počátku zabývá hudební scénou, na které vyhledává a podporuje především začínající, umělecky zajímavé, žánrově ojedinělé a alternativní soubory a umělce s cílem obohatit českou kulturní tvorbu a navázat na osvědčené hodnoty našich předků.

Začátek se psal v roce 1999, kdy se občanské sdružení OTAART usadilo v hudební kavárně Stará Pekárna na Štefánikově ulici v Brně, která se stala domovskou scénou pro působení sdružení a dá se říci, že dnes patří Stará Pekárna k nejvýznamnějším klubům v Brně a v jeho útrobách se odehrálo od počátku již více než 3500 koncertů.
 

ČT Brno v letech 2002 až 2009 v dramaturgii Staré Pekárny (Otaart) a pod vedením režiséra Vojtěcha Fatky zde natočila téměř 100 živých koncertů do pořadů Sólo pro… a Blues ze Staré Pekárny a také několik dílů do pořadů Aport a Na moll.
 

Ve spolupráci se Studiem Indies , které se nachází ve stejném objektu jako klub, vznikly desítky studiových nahrávek a celá řada těchto nahrávek vyšla jako oficiálně vydaná cd. Na minipódiu Staré Pekárny se představila prakticky kompletní česká i slovenská bluesová, folková a rockově umírněná a alternativní scéna a etno aj.
 

Vystoupila zde také celá řada zahraničních osobností v čele s Ivanem Králem a dále muzikanti jako jsou třeba Sugar Blue proslulý spoluprací na 3 deskách Rolling Stones, Glen Hansard se svými slavnými Frames a s Markétou Irglovou (Oscarové ohodnocení) nebo například současná slavná Irka Maria Doyle Kennedy.
 

Ve Staré Pekárně nachází občas útočiště i některá regionální a alternativní divadla, pravidelně se tu střídají výstavy obrazů, fotografií, plastik. Mezi nejvýznamnější výstavy patřila určitě výstava světového fotografa Bohdana Holomíčka.
 

Hráli u nás

podívejte se na seznam kapel, které u nás doposud hrály: seznam kapel

Vláček v salonku Vám může přivést oblíbenou kořalku

   

autor: Tomáš Oprchal, 2009

 

Partneři